Eftersøgning på Arresø afblæst: Paddlesurfer fundet i god behold

En massiv eftersøgning på en forulykket paddleboardsufer i Arresø er nu afblæst – den 49-årige paddlesurfer fik selv reddet sig i land, oplyser politiet.

Massiv eftersøgning: Paddlesurfer forulykkede og forsvandt

Politi og beredskab kan nu indstille eftersøgningen af en forulykket paddlesurfer, der efter et styrt på Arresø fik reddet sig selv i land. Presse-fotos.dk

Det lykkedes en 49-årig paddlesurfer fra København at redde sig i land, da han fredag eftermiddag forulykkede på sit paddleboard midt i Arresø. Det oplyser Nordsjællands Politi.

Både politi og beredskab var ellers massivt til stede ved Arresø med både eftersøgningshelikopter, eftersøgningsbåde og ambulance i løbet af eftermiddagen, da en borger, der havde overværet styrtet, ringede til alarmcentralen kl. 13.09.

Borgeren kunne fortælle, at vedkommende havde set en paddlesurfer falde af sit board midt ude på Arresø, og at vedkommende efterfølgende havde mistet paddlesurferen af syne.

Men heldigvis er den 49-årige paddlesurfer nu fundet i god behold.

– Det lykkedes personen, en 49-årig mand fra København, at komme op på paddleboardet og i land i god behold, skriver Nordsjællands Politi på Twitter.