Kagebord, pølsevogn og gæster i mange aldre. Helsinge Ungdomscenter (HUC) inviterede fredag eftermiddag til åbent hus for at markere, at stedet nu har heddet HUC og har ligget på Kanutskivej i Skærød i 50 år.
Gratulanter kunne blandt andet nærstudere scrapbøger med fotos fra de mange år med ungdomscenteret.
Huset har alle dage været populært og haft stor betydning for mange unge mennesker, der blandt andet har haft mulighed for at udfolde sig inden for teater, musical og det årlige Cirkus Kanutski.
HUC hører i dag under Gribskov Ungdomsskole, og ungdomsskoleleder Søren Møller mener, at stedet har fået den store betydning, fordi det udelukkende er dedikeret til de unge.
– Politikerne dengang var meget visionære og lagde det ude på landet og byggede noget kun til de unge, hvor andre ungdomsklubber måske har ligget i en kælder på en folkeskole – det betyder noget, at de unge kommer ud til et sted, som er deres eget, siger Søren Møller.
Fredag aften var der fest kun for de unge, der er tilknyttet HUC eller har gået der det sidste års tid. Festen var helt udsolgt.