Pigekor deltager i internationalt stævne

Billedet fra Mariapocs i Ungarn er fra korets optræden i den russisk-ortodokse kirke under en tilsvarende ?singing week? i 2007.
Billedet fra Mariapocs i Ungarn er fra korets optræden i den russisk-ortodokse kirke under en tilsvarende ?singing week? i 2007.

Voksenkor og ungdomskor fra en række europæiske lande deltager i "Singing Week Flanders" i den belgiske by Ghent i dagene 11. til 18. juli 2016. Et af de fem ungdomskor er fra Danmark, nemlig Hundige-Kildebrønde Sogns Pigekor fra Greve.

De øvrige ungdomskor i den over 100 personer store workshop kommer fra Baskerlandet, Belgien, Finland og Spanien. Workshoppens instruktør er den franske sanger, dirigent og korinstruktør Jean Marie Puissant.

Desuden er der stor workshop for blandede voksenkor (damer og herrer) fra forskellige lande og flere andre fælles aktiviteter samt en børnegruppe for de voksne sangeres medbragte børn.

"Singing Week Flanders" arrangeres af den nationale belgiske korsammenslutning "Koor & Stem" i samarbejde med den internationale European Choral Association Europa Cantat, som nu omfatter omkring 2 1/2 million korsangere fra hele Europa og enkelte andre lande. Det meste af prøver, workshop og indkvartering foregår i den lille, lukkede Sint-Bavo campus med skole, college, institut og kollegium, omkransende græsplæner, træer og boldbaner. Udenom ligger den gamle kulturby Ghent, og koret befinder sig midt i den gamle del af byen.

Det er en stor inspiration for koret at øve og optræde sammen med sangere fra andre lande og andre slags kor og at arbejde med helt andre og anderledes dirigenter. Nogle kor er meget glade for at rejse ud og holde koncerter eller deltage i konkurrencer. Hundige-Kildebrønde Sogns Pigekor vil hellere møde nogle af de mange andre korsangere og kordirigenter og synge helt anderledes musik sammen med dem, lyder det fra koret.