50 biler samledes til træf: Et køretøj beslaglagt

Politi: Kort før midnat fredag foretog politiet kontrol af flere biler, der var samlet til træf i Greve Main. Én bil blev beslaglagt for en række ulovlige forhold.

Narkobilist havde ikke kørekort

Arkivfoto

Foto: Jens Wollesen

Fredag aften var flere af Midt- og Vestsjællands Politis patruljer på gaden for at holde øje med, om der blev afholdt biltræf.

Politikredsen skriver, at der de foregående weekender har været mange biler forsamlet rundt omkring i industriområder i særligt Ringsted, Køge og Greve, hvorfor politiet har stor fokus på sikkerhed i den forbindelse, og om bilisterne overholder loven.

Kort før midnat kom en melding om biltræf i Greve Main, hvor omkring 50 biler var mødt op. Da politimotorcyklerne kom til stedet, kørte en stor del af bilisterne fra området, lyder det i døgnrapporten.

Kommunikationsmedarbejder i kredsen Charlotte Tornquist oplyser, at denne slags træf gerne starter i foråret i mindre befærdede områder, såsom industrikvarterer, og derfor tager politiet ud og ser, om det går lovligt for sig.

– Det er jo ikke ulovligt at samles, så længe der ikke er tale om ræs eller andre ulovlige forhold. I Borup var der en sag, hvor der blev lavet såkaldte ’donuts’ (cirkulære bremsespor, red.), og den slags vil vi gerne skride ind over for. Men det kræver selvfølgelig nogen vidner, der kan alarmere os, siger hun.

11 sager

På tværs af indsatserne de forskellige steder blev der i weekenden oprettet 11 sager om ulovlige forhold på køretøjer, fortæller Charlotte Tornquist.

En enkelt bil i Greve lagde politiet mærke til, da den larmede kraftigt, fordi lydpotten var fjernet. Bilen blev stoppet på Mosede Landevej uden nummerplader på, og det viste sig, at den ikke var indregistreret i Danmark.

Bilisten, en 18-årig mand fra Faxe, sagde, at han ikke deltog i biltræffet, men bare var kommet forbi. Han havde netop købt bilen, da han ville sætte den i stand.

Bilen viste sig at have fået foretaget ændringer i det forureningsbegrænsende udstyr. Den blev derfor beslaglagt og skal nu undersøges nærmere, for at afklare, om der er sket ulovlige ændringer af motoren.