Nye stibroer løftes på plads ved Motorring 3

To stibroer på hver side af motorvejsbroen over Motorring 3 på Buddingevej etableres for at gøre klar til letbanen. De skal løftes på plads natten mellem lørdag og søndag den 11.-12. marts og 18.-19. marts

Nye stibroer løftes på plads ved Motorring 3

Stibroerne står klar. Foto: Kaj Bonne.

Arbejdet med letbanen er i fuld gang, som de fleste nok har opdaget. Og efter længere tids forberedelse, skal der monteres stibroer langs Buddingevej henover Motorring 3.

Stibroerne skal, ifølge Hovedstadens Letbane, være med til at udvide Buddingevej, så der bliver plads til både letbanen, bilister, cyklister og gående, og de nye stibroer bliver tilegnet gående og cyklister. Letbanen kommer til at køre i midten af vejen hen over motorvejsbroen.

Den første stibro vil blive løftet på plads natten mellem den 11.-12. marts, mens den anden løftes på plads natten mellem den 18.-19. marts.

Når stibroerne løftes på plads, er det nødvendigt at spærre Buddingevej hen over motorvejen fra lørdag aften klokken 20.00 og frem til søndag morgen klokken 08.00.