Danmarks Naturfredningsforening Gentofte inviterer til informationsmøde om Lynetteholm-projektet og dets potentielle konsekvenser for Gentofte torsdag 2. februar kl. 19-21 på Gentofte Rådhus.
Borgmester Michael Fenger byder velkommen, hvorefter tilhørerne kan blive klogere på, hvad Københavns største anlægsprojekt siden Christian den 4.’s tid er, og hvad den anlægslov og bekendtgørelse, Folketinget har vedtaget, for at projektet kunne blive igangsat, indeholder.
Danmarks Naturfredningsforening har flere gange kritiseret bygherren for at bagatellisere potentielle miljøkonsekvenser af projektet – bl.a. af dumpning af slam i Køge Bugt og påvirkning af saltvandsgennemstrømning gennem Øresund til Østersøen.
Hvad med støj og CO2-udslip?
Men hvilke konsekvenser kan etableringen af Lynetteholm have for Gentofte?

Kan Lynetteholm påvirke kvaliteten af Gentoftes badevand og klimasikringen af Gentofte? Hvordan vil den planlagte omfartsvej påvirke støj og CO2-udslip i Gentofte? Og kan Gentofte risikere at skulle dække omkostninger ved flytning af Renseanlægget Lynetten?
Sådan lyder oplægget fra DN Gentofte i en pressemeddelelse.
Ved informationsmødet kan man efterfølgende stille spørgsmål til et panel af fageksperter.
Arrangementet er gratis men kræver tilmelding. Det kan man gøre via www.dn.dk/arrangementer.
jesl
De sidder i panelet til debatten
Morten Holtegaard Nielsen, selvstændig hydrauliker og oceanograf i Marine Science & Consulting
Kjeld Allan Larsen, magister i geografi og næstformand i Rådet for Bæredygtig Trafik
Karen Riis Kjølbye, konservativt kommunalbestyrelsesmedlem og bestyrelsesmedlem i Biofos
Ole Damsgaard, næstformand i Danmarks Naturfredningsforening København
Vært for mødet er Lea Gram Jacobi fra Danmarks Naturfredningsforening i Gentofte