Bille August fortæller om ‘Jerusalem’ i Gentofte Kino

Hovedbiblioteket inviterer til filmvisning af 'Jerusalem' i Gentofte Kino med oplæg af instruktør Bille August mandag 16. november

På mandag 16. november introducerer Bille August i Gentofte Kino filmen ?Jerusalem?, før den vises. Pressefoto
På mandag 16. november introducerer Bille August i Gentofte Kino filmen ?Jerusalem?, før den vises. Pressefoto

Filminstruktør Bille August introducerer, i samtale med Hovedbibliotekets litteraturkonsulent Signe Pallisgaard, filmen 'Jerusalem', der efterfølgende vises i Gentofte Kino mandag 16. november.

'Jerusalem' er en svensk tv-miniserie og biograffilm fra 1996, der er baseret på nobelpristageren Selma Lagerlöfs roman af samme navn.

I de centrale roller ses Pernilla August, Maria Bonnevie, Ulf Friberg, Reine Brynolfsson og Lena Endre. Sven-Bertil Taube spiller prædikanten Hellgum.

Tre generationers historie

Jerusalem er en slægts- og kærlighedshistorie, der har tre generationer af 'Ingmarer' som omdrejningspunkt.

FAKTA

Bille August er uddannet på Den Danske Filmskole. Hans gennembrud som kom i 1978 med 'Honning Måne'. Med 'Pelle Erobreren' har han vundet Oscar-, Cannes-, Bodil- og Robert-priser. Efterfølgende har han brugt sit talent på bl.a. 'Den gode vilje', 'Åndernes Hus', 'Jerusalem', 'Frøken Smillas fornemmelse for sne', 'De Elendige', 'En sang for Martin', 'Farvel Bafana', 'Marie Krøyer' og 'Stille hjerte'.

I en landsby i Dalarna kommer beboerne under så stærk påvirkning af en vækkelsesprædikant, at en stor gruppe sælger alt, hvad de ejer, og rejser til Jerusalem for at leve i et kristent fællesskab.

Filmen er et storslået mesterværk, der med sine smukke naturbilleder, dybde og menneskelige indsigt, gør et uudsletteligt indtryk, skriver Hovedbiblioteket i en pressemeddelelse.

Bille August introducerer filmen kl. 18.30, og filmen vises fra kl. 19.15

Billetter 35 kr. Tilmelding på genbib.dk/billetter. jesl