Mesterlige fotografier skaber værdighed på plejecenter

Pressefotografen John Stæhr udstiller billeder fra 1960'erne på plejecenter Lystholm. Det giver reaktioner, der kan favnes af et ord: Værdighed.

Hvorfor? Ja, det kan der siges meget om. Centerleder Charlotte Dyrby og Suzette Duus Hansen fra Design Cure vælger disse ord om den nyindretning af gangarealer, som plejecentret i Fredensborg netop har gennemført.

– Vi har alle brug for at give noget af vores liv, ikke bare modtage pleje. Billederne giver beboerne mulighed for at fortælle om, hvem de selv er, og det avler en masse gode følelser, forklarer Suzette Duus Hansen.

– Der er en værdighed i, at man ikke bare er passiv modtager af hjælp. Beboerne er her jo, fordi de har brug for hjælp, men derfor kan de godt samtidig være leverandører af oplevelser og historier fra deres liv, fortæller centerleder Charlotte Dyrby om det, som de gamle billeder kan hjælpe med.

Læs hele historien i Frederiksborg Amts Avis lørdag den 9. september og se her et udvalg af billederne fra plejecenter Lystholm.