
Den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen har fået ny cheftræner i RB Leipzig, hvor han spiller til daglig.
Det står klart, efter den tyske klub mandag har præsenteret tyske Ralf Rangnick, der siden 2012 har været sportsdirektør i Leipzig, som ny cheftræner.
– Vi har brugt lang tid, og mener at vi har fundet den bedste løsning, som også sikrer succes i fremtiden, siger Oliver Mintzlaff, administrerende direktør i RB Leipzig, ifølge det norske nyhedsbureau NTB.
60-årige Rangnick tager over for østrigske Ralph Hasenhüttl, der i maj fik ophævet sin kontrakt med klubben.
Der er dog kun tale om en midlertidig trænerstilling for Rangnick. RB Leipzig har således tidligere annonceret, at Hoffenheim-træner Julian Nagelsmann bliver cheftræner fra 2019/2020-sæsonen.
Ralph Rangnick har været træner siden 1983 og har blandt andet stået i spidsen for Hannover 96, Schalke 04 og Hoffenheim.
Han har ligeledes tidligere været sportsdirektør i Red Bull Salzburg.
Det er ikke første, at Ralph Rangnick indtager trænersædet i Leipzig. Det gjorde han også i 2015/2016-sæsonen, hvor han førte holdet til oprykning til den bedste tyske række.
RB Leipzig blev i den forgangne sæson nummer seks i Bundesligaen.