Villa totalt raseret af voldsom brand

Foto: Martin Warming

En villa på Kongens Vænge i Hillerød står i øjeblikket i flammer (torsdag klokken 19.30). Villaen er overtændt, som det hedder i fagsprog, og det betyder, at det brænder godt og grundigt. 

Politiet kunne torsdag aften ikke sige noget om brandårsagen, men det skal de tekniske undersøgelser nu være med til at fastslå. 

"Det brænder stadig derude, og brandvæsenet har fortalt os, at der kommer til at være et længerevarende efterslukningsarbejde, så vi kommer tidligst i gang med vores undersøgelser i morgen. Vi ved ikke, hvordan branden er opstået. Men der er heldigvis ingen personer, der er kommet til skade," fortæller vagtchef Henrik Altstrup fra Nordsjællands Politi til Hillerød Posten kort efter klokken 19.

De omkringliggende naboer er blevet evakueret, oplyser vagtchefen.

Opdateres…