Uheldig dansker knæskadet igen i Mainz

Emil Berggreen har pådraget sig en alvorlig korsbåndsskade og skal opereres.

Emil Berggreen har igen fået problemer med sit højre knæ (Arkivfoto).
Emil Berggreen har igen fået problemer med sit højre knæ (Arkivfoto).

Emil Berggreen skiftede i vinter fra Eintracht Braunschweig til Mainz i Bundesligaen, men kort efter skiftet blev han opereret i sit højre knæ.

Det var forventet, at danskeren skulle op i omdrejninger i forbindelse med den kommende sæson, men fredag løb danskeren igen ind i problemer.

Ifølge klubbens hjemmeside har Emil Berggreen atter pådraget sig en skade i højre knæ, hvilket skulle være sket torsdag.

En undersøgelse af skaden har vist, at Berggreen har beskadiget korsbåndet, og danskeren kan se frem til en operation i den kommende uge.

Mainz meddeler intet om, hvor længe Emil Berggreen vil være ukampdygtig.

– Vi er utrolig kede af det på Emil Berggreens vegne især fordi, han allerede har kæmpet længe med individuel træning. Vi vil give ham al den støtte, han har brug for, lyder det fra klubbens sportsdirektør, Rouven Schröder.

Emil Berggreen har kontrakt med Mainz frem til sommeren 2019.