Træt Toyota sætter stopper for violinspil på ældrecenter

Tølløse
Inger Kildeby Nielsen har spillet violin, siden hun var 18 år. De sidste par år har hun sunget og spillet på Tølløse Ældrecenter hver mandag formiddag. Men nu er hendes 22 år gamle Toyota slidt op, og hun har måttet lægge det populære indslag på hylden.

Foto: Conny Probst
Violinen har Inger Kildeby Nielsen haft i 64 år. Hun fik den, da hun var 18 år gammel.
  Foto: Mik.
Violinen har Inger Kildeby Nielsen haft i 64 år. Hun fik den, da hun var 18 år gammel. Foto: Mik.

Hvad har en ældre Toyota, en violin og Tølløse Ældrecenter med hinanden at gøre? En hel del. For den bedagede Toyota skal "afvikles", og det betyder, at Inger Kildeby Nielsen og hendes tro følgesvend, violinen, ikke længere selv kan transportere sig til de ugentlige sangarrangementer på ældrecentret. Og det er der mange, der er kede af, inklusiv Inger Kildeby Nielsen.

– Jeg blev opfordret til det af en pårørende for nogle år siden. Vedkommende spurgte, om jeg ville komme og synge og spille for de "andre gamle" på centret, fortæller Inger Kildeby, der selv er årgang 1926.

Hun fik anvist et lokale på førstesalen, men da deltagertallet hurtigt nåede op på 20 sangglade ældre, blev det alt for småt. Sangformiddagene blev i stedet henlagt til "ottekanten", der er ældrecentrets samlingssted i stueplan.

Mandag den 5. maj strøg Inger Kildeby Nielsen violinen for sidste gang på ældrecentret. Hendes 22 år gamle Toyota skal afvikles, og hun magter ikke at gå fra Pilevej til ældrecentret hver mandag. Derfor har hun nødtvungent måtte sige stop – og tage imod en fin afskedsgave fra beboerne.

cp@nordvest.dk