Svækket ishockeylandshold får smæk i første VM-test

Et reservespækket dansk landshold kunne kun holde stand i første periode mod Tjekkiet.

Der er præcis en måned til, at Danmarks ishockeylandshold åbner VM-slutrunden i Minsk, men der venter landstræner Jan Karlsson et stort arbejde indtil da.

Danmark tabte således torsdag aften 0-4 til Tjekkiet i den første af en lang række forberedelseskampe.

Nederlaget var ventet mod en af sportens traditionelle stormagter, og Karlsson kan trøste sig med, at det danske hold vil blive væsentlig forstærket, inden det bliver alvor i Hviderusland.

Ud over NHL-spillerne måtte Karlsson se bort fra profiler som Nichlas Hardt, Morten Madsen, Daniel Nielsen, Julian Jakobsen og flere andre.

Danskerne stillede op med en førstekæde med Morten Green som center flankeret af Morten Poulsen og Mads Christensen, og kun i første periode lykkedes det at drille tjekkerne.

Det stod 0-0 efter de første 20 minutter, men i anden periode gik det galt, og Tjekkiet scorede tre gange mod et dansk hold, der havde nok at gøre med at forsvare sig.

Tjekkerne nøjedes med en enkelt scoring i tredje periode, og det var sigende for kampens udvikling, at målmand Patrick Galbraith blev valgt som danskernes bedste spiller.

Backen Emil Kristensen var tættest på scoring, da han traf stolpen mod kampens slutning.

De to hold mødes igen fredag.