Superhospital på skrump

Foto: Michael Degn
Composite image, highly installed area, New North Zealand Hospital, Hillerod, Denmark
Composite image, highly installed area, New North Zealand Hospital, Hillerod, Denmark © Herzog & de Meuron

De knap fire milliarder kroner, som oprindeligt blev afsat til det nye storstilede hospitalsbyggeri i Hillerød, er ikke nok. Derfor bliver der nu lagt op til at skære i planerne, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Cirka 14.000 kvadratmeter, 90 sengepladser og 25 ambulatorierum må kastes overbord, hvis skuden fortsat skal holdes på ret kurs. Sådan lyder anbefalingen i et notat, som den politiske følgegruppe i går blev præsenteret for. Årsagen er ifølge notatet stigende priser på sammenlignelige hospitalsbyggerier landet over.

– Jo tættere vi kommer på licitationen, jo dyrere bliver det. Vi har faktisk grundlaget til at fortsætte, men så er der risiko for mere drastiske tiltag for at lande projektet senere, siger Henrik Schødts, projektdirektør for Nyt Hospital Nordsjælland.

Han betragter det derfor som rettidig omhu at skære i planerne og bevare kvaliteten, inden byggeriet er gået i gang. Ender regionsrådet med at nikke ja til det revidere hospitalsoplæg, vil det derfor være på 110.000 kvadratmeter i stedet for 124.000 kvadratmeter. Tidligere har det blandt andet vakt vrede, at et produktionskøkken er blevet sparet væk i det store hospitalsbyggeri, der i 2009 fik afsat en samlet økonomisk ramme på 3,8 millioner kroner. Notatet beskriver, hvordan der ved at skære i byggeriet nu vil være »større sandsynlighed« for at gennemføre projektet inden for den økonomiske ramme og uden flere store reduktioner.

– Der skal ikke komme en ekstra gang, hvor vi skal reducere antallet af kvadratmeter, siger Henrik Schødts til Frederiksborg Amts Avis.

Regionsrådet i Region Hovedstaden skal tage endelig stilling til byggeriet på sit møde den 14. juni.