Sudan siger god for løsrivelse i syd

Sudans vicepræsident siger, at landets regering vil respektere en afstemning, der gør Sydsudan uafhængig.

Sydsudan bliver højst sandsynligt uafhængigt. Landets vicepræsident siger, at regeringen vil respektere en folkeafstemning fra april, der viste et flertal for en løsrivelse.

– Resultatet af folkeafstemningen vil blive accepteret af regeringen, siger vicepræsident Ali Osman Taha.

Udtalelsen kommer, efter at USA's præsident, Barack Obama, og FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, har opfordret Sudan til at respektere valget.

Ali Osman Taha appellerer dog samtidig til, at de internationale sanktioner mod landet lempes, ligesom han fordømmer en international arrestordre på Sudans præsident, Omar al-Bashir, der anklages for at stå bag krigsforbrydelser.