Storsejr til Smørum

Ledøje Smørum Fodbold's Sjællandsseriehold forsvarede sin andenplads med en 7-1 sejr over Farum BK. SB meget tæt på oprykning

Foto: Per From Egeberg

FODBOLD: Det blev som ventet til en sikker sejr over bundholdet Farum BK, da LSF hjemme vandt med 7-1. Med tre kampe tilbage er LSF placeret på andenpladsen tæt forfulgt af Svebølle, der har et point mindre. LSF's målscorere var Michael Bjerby og Heine Jørgensen med hver 2 mål. Morten Unn, Marc Østergreen og Thomas Kronstrøm hver et mål. Næste kamp for LSF er på fredag ude mod Sorø Freja.

I Landspokalturneringen vandt LSF efter straffesparkskonkurence med 3-6 over Serie 3-klubben Værebro. I femte omgang skal LSF ude møde Skælskør fra Serie 2.

I Serie 1 tabte ØFC i Lynge-Uggerløse med 1-0. Holdet spiller lørdag hjemme mod et af topholdene AB. Slagslunde-Ganløse Idrætsforenings Serie 2-hold fik et point i kampen om nedrykningen, da de hjemme spillede 1-1 mod Frederikssund, men er stadig under nedrykningsstregen.

I Serie 3 pulje 1 spillede ØB90 3-3 ude mod topholdet Herlev, hvilket banede vejen til en førsteplads for SB, der vandt 6-0 over Frederiksværk. Dalby kan teoretisk nå SB, men det kræver sejre til Dalby og nederlag til SB i de sidste kampe. SB spiller lørdag ude mod Skibby og ØB90 tager imod Ballerup.