Sag om hundepsykolog er den første af sin art

Dansk Psykolog Forening kæmper mod uberettiget brug af psykolog-titlen. Og folk plejer at rette ind

Foto: Tim Panduro

Der er ikke meget at rafle om: Mads Christian Jørgensen skal holde op med at kalde sig hundepsykolog. I hvert fald hvis man spørger Dansk Psykolog Forening.

"Så når vi bliver gjort opmærksom på at nogen bruger titlen uberettiget, griber vi ind", fortæller konsulent Sys Kroman fra Dansk Psykolog Forening.

"Det er vigtigt, at forbrugeren ved, at den person, der kalder sig hundepsykolog har en psykologuddannelse. . Psykologtitlen er lovbeskyttet ved erhvervsmæssig brug. Desuden har vi medlemmer, der beskæftiger sig med noget lignende. Det er jo ikke hundene, men deres ejere, der søger hjælp."

Tidligere anmeldte psykologforeningen den type sager til Psykolognævnet.

"Men der skete ikke rigtigt noget, så vi har ændret fremgangsmåde. Først henvender vi os til personen for at gøre opmærksom på reglerne, og det plejer at hjælpe. Men i dette tilfælde har vi måttet gå linen ud og henvende os til politiet", siger Sys Kroman, der fortæller at sagen er den første, der er kommet så vidt.

Men problemet med folk, der uberettiget kalder sig psykolog, er voksende.

"Vi har set en stigning i antallet af sager de senere år. Det skyldes blandt andet, at det er let og billigt at gøre sig synlig på nettet."