Så slap katten ud af sækken

Henrik Thomsen, formand for LUI fodbold, formand for Lynge-hallens bestyrelse, Hvedemarken 2, 3540 Lynge, skriver:

Så kom det! Eva Nejstgaard har slået til igen med sine tro væbnere, Kurt Hansen og Flemming Villadsen. I onsdagsudgaven af Frederiksborg Amts Avis kan borgerne i Lynge læse, at byrådet i Allerød mener, at etableringen af Lynge Hal 2 skal udskydes.

Da der mangler saglige argumenter, så skydes problemet ind under en deponering af mange kommunekroner. Det er kendt stof.

Nu har de måbende Lyngeborgere i årevis under Eva Nejstgaards ledelse kunne iagttage en ensidig bygge- og etableringspolitik i bymidten i Allerød inklusive et politiker-drømmeprojekt om et "byens Hus", som få har behov for, og en flytning af rådhus, som har været tordnende dyr, uden at borgerne af den grund får mere for skattekronerne.

Til alle jer Lynge-borgere, der ved det seneste kommunevalg stemte på Konservative, Socialdemokratiet og SF – tænk jer om næste gang, det er nu fjerde valgperiode, hvor slænget løber fra alt, hvad der løser de tvingende behov i Lynge!

Men da katten nu er sluppet ud, vil jeg tillade mig at stille fem spørgsmål, der er så enkle, at alle kan være med til at svare:

-Hvornår bygges Lynge Hal-2 (Første gang tegnet i 1974)?

-Hvornår bygges den nye "Hobbitten" (besluttet for tre år siden)?

-Hvornår afsætter Allerød Kommune penge til, at skolebørnene på kommunens største skole, Lynge skole får en skolebod, hvor det er tilladt at lave sund mad?

-Hvornår løses trafikforholdene omkring Lynge Skole?

-Hvornår løses parkeringsforholdene omkring bymidten i Lynge?

Det er fem enkle spørgsmål, som er en selvfølge "inde" i Allerød, men herude vestpå – der skal vi nærmest føle det er en gave, hvis der gøres noget for Lynge. Så svar forventes.

Men torsdag aften skal vi så igen til Allerød Kommunes store skinmanøvre – dialogmøde. Som repræsentant for en idrætsforening og en hal-bestyrelse skal jeg nu se, hvor meget dialog, der kommer, eller skal jeg blot modtage de guddommelige ord, hvor alt formuleres så blødt og uldent, at legendariske Nyrup Rasmussen kommer til at fremstå som en kontant og klarmælet politiker.

Lynge er en dejlig by, en skam at politikerne ikke ved det.