Pressede landmænd søger mere rådgivning

Foto: Jens Wollesen SJ-MEDIER
Gefion har oplevet stigende efterspørgsel på rådgivning. Foto: Jens Wollesen
Gefion har oplevet stigende efterspørgsel på rådgivning. Foto: Jens Wollesen All rights reserved! Jens Wollesen +4520471563

Presset økonomi, gæld og lave markedspriser får flere sjællandske landmænd til at søge råd og vejledning. Det kan den sjællandske landboforening Gefion fortælle.

I årene fra 2013 til 2015 har Gefions økonomiske rådgivning øget omsætningen med 1,8 procent trods en generel strukturudvikling, der betyder færre medlemmer i de danske landboforeninger. Det skriver DAGBLADET, Nordvestnyt og Sjællandske.

Ifølge Peter Jørgensen, der er udviklingschef og i øvrigt selv økonomirådgiver, bunder efterspørgslen i landbrugets klemte situation.

– Der er ingen tvivl om, at landbrugsvirksomhederne er inde i et marked, hvor de får en lav pris og økonomien er svær at få til at hænge sammen. Det giver et naturligt behov for at kunne dokumentere sin økonomi og få hjælp til at forhandle vilkår på plads, siger han.

Desuden har afdelingen oplevet en ændring i den type rådgivning, der er brug for. Tidligere var der for eksempel brug for hjælp til investeringer, mens det i dag er mere efterspurgt at få undersøgt sin økonomi i dybden.