
Med jævne mellemrum stikker Vestegnens Politi til søs i Køge Bugt for at tjekke, at søfartsloven bliver overholdt.
Det er specialuddannede politibetjente, der varetager opgaven. Vestegnens Politi har et godt samarbejde med Marinehjemmeværnet, der med base i Brøndby Havn har en velegnet båd til formålet.
Søndag gik Vestegnens søpoliti ombord på Marinehjemmeværnets båd, og første opgave var at assistere en speedbåd, der havde fået motorhaveri og nu drev for vinden. Speedbåden blev bugseret til Ishøj Havn.
Under patruljeringen i Køge Bugt blev der uddelt syv bøder for overtrædelse af søfartsloven. Fem af dem gik på, at der ikke var det tilstrækkelige antal redningsveste ombord, én for manglende speedbådscertifikat, og én for manglende ansvarsforsikring.
Vagtchef Thomas Christensen oplyser, at i alt 26 fartøjer blev kontrolleret af søpolitiet.
Når politifolkene konstaterer, at loven ikke er overholdt, bliver der uddelt en bøde, og skipperne får besked på at sejle i havn og få bragt forholdene i orden.