Nyt fag gav anderledes studietur

Elever fra teknisk gymnasium er godt i gang med det nye fag, geovidenskab

Elever fra Erhvervsskolen Nordsjælland på Carlsbergvej i Hillerød var forleden på en anderledes studietur.

Turen var arrangeret af Niels Vinther fra Natur-, Teknik- og Sundhedsformidling på Københavns Universitet, og deltagerne var de elever, der har været så modige at vælge det nye forsøgsfag i gymnasiet, som hedder Geovidenskab.

Udover elever fra HTX deltog elever fra Helsingør Gymnasium og Marie Kruses Skole i Farum.

På teknisk gymnasium indgår faget i en studieretning med matematik A, og i Hillerød har 11 elever valgt denne studieretning. Eleverne går i 2. g og er således det første hold med dette fag. HTX i Hillerød er en af de eneste skoler i Danmark, som har kunne samle en halv klasse til denne studieretning.

På studieturen medbragte elever og lærere diverse former for måleudstyr, som skulle bruges undervejs. Faget arbejder med emner inden for geografi, geologi og fysik, og eleverne får undervisning i klima, energi, miljø og jordens ressourcer.

Eleverne skal lære at arbejde i felten, udføre observationer og foretage analyser, og det er netop i denne sammenhæng at eleverne har været på studietur til Norge.

"Turen gav eleverne nogle faglige oplevelser som de ikke ville kunne få i Danmark og den gav eleverne billeder på hvilke studie- og jobmuligheder der ligger indenfor faget geovidenskab," fortæller Vibeke Johnsen, vicedirektør, Hhx og Htx.