Nick Allentoft er under bagatel-grænsen

"Der vil ske fejl nu og da," siger udvalgsformand i skarp reaktion på at V-politiker har sat samarbejdet mellem Galaksen og musikskolen på udvalgets dagsorden

Foto: Finn Due Larsen

Mandag den 8. februar gik børn, forældre og bedsteforældre forgæves til en elevkoncert, som Furesø Musikskole havde bebudet skulle finde sted i Galaksen.

Som vi omtalte i Furesø Avis Weekend den 11. februar var det en "bøf" fra musikskolens side, som lederen, Jes Gram, beklagede. Men en af forældrene, byrådsmedlem Nick Allentoft (V), mente, at den uheldige episode burde følges principielt op.

Han bebudede at ville tage samspillet mellem kommunens kultur-institutioner op på kultur-, idræts- og fritidsudvalgets dagsorden.

Men det mødes med hovedrysten hos formanden for udvalget, Helle Katrine Møller (R).

"Jeg synes, Nick bevæger sig langt under bagatelgrænsen for, hvad en bestyrelse bør tage sig af. Det er fint, at han som forældre gør hele befolkningen i Furesø opmærksom på at der har været en sådan rigtig kedelig episode. Men han gør ikke noget godt for hverken kommunen, borgerne eller musikbørnene, som jeg forventer naturligvis får en chance til, når bookingsystemet kommer til sig selv igen," siger Helle Katrine Møller.

Hun fremhæver, at Furesø Kommune er en virksomhed med 2 milliarder kroner i omsætning og med 4.500 medarbejdere fordelt på en lang række forskellige institutioner og administration.

"Der vil ske fejl nu og da. Især i en tid, hvor der gøres rigtig meget for at effektivisere, indføre nye systemer, nye arbejdsgange og nye samarbejdsformer."

Men kritikken preller af på Nick Allentoft:

"Det er muligt, at en sag, der generer flere hundrede borgere er ligegyldig for udvalgsformanden. Det er ikke ligegyldigt for mig, og samarbejdet mellem kommunens kulturelle institutioner, foreninger og andre aktive er heller ikke ligegyldigt for vores 37.858 borgere. Derfor er det relevant at rejse det her politisk," siger han og fortsætter:

"Det er min grundholdning, at vi skal lære af fejl, og derfor skal fejl tales igennem, før de kan glemmes. Det er de ting, vi kan gøre bedre, vi skal huske, og så kan fejlene for min skyld ryge ud med spildevandet bagefter."

Nick Allentoft mener desuden, at fejlen med elevkoncerten er et symptom på "et stærkt kritiseret booking-system", som han udtrykker det.

Som tidligere omtalt gennemføres elevkoncerten den 1. marts klokken 18 i Galaksen.