Naboer vrede på succes-firma

Det går strygende for Gørlev-virksomheden Al – Ex Recycling, der lever af at genbruge metal fra forbrændingsanstalter.

Virksomheden er i vækst og havde i sidste måned prominent besøg af DF-formand Pia Kjærsgaard.

Men ejeren Ejvind Pedersen, der blev kåret som årets erhvervsmand i Gørlev sidste år, er løbet ind i en klagesag, der handler om en forglemmelse, støv og vrede naboer. Det skriver Kalundborg Folkeblad.

Da Ejvind Pedersen i foråret 2009 lagde sin virksomhed om, glemte han at ansøge om en ny miljøgodkendelse.

– Vi var næsten gået konkurs i krisen, og det eneste jeg var optaget af, var økonomi og arbejdspladser. Så kom papirarbejde i anden række, siger Ejvind Pedersen til Folkebladet.

Masser af støv

Flere af Ejvind Pedersens naboer bemærkede imidlertid, at produktionen var blevet lagt om.

– Det var i foråret 2010, at vi begyndte at kunne se på vores biler og vinduer, at det støvede meget mere. Samtidig var det også begyndt at støje voldsomt fra Al – Ex Recycling, fortæller Heidi Hocke, der bor på Slibestenen godt 100 meter fra virksomheden.

Efter nogle måneder fik naboerne nok, og klagede til Kalundborg Kommune, som konstaterede, at der manglede en miljøgodkendelse.

I april indskærpede kommunen over for Al – Ex Recycling, at det i yderste konsekvens kan lede til en politianmeldelse.

– Vi arbejder nu på at installere to nye filtre, der fordobler vores filterkapacitet. Senest den 31. maj er det hele i orden, lover Ejvind Pedersen.