Mladic: Tillykke gutter, nu er det er slut

"Tillykke, gutter", sagde Ratko Mladic angiveligt til serbiske sikkerhedsstyrker, der kom for at anholde ham.

Mladic: Tillykke gutter, nu er det er slut
Mladic: Tillykke gutter, nu er det er slut

Den tidligere bosnisk-serbiske hærchef Ratko Mladic bød angiveligt serbiske sikkerhedsstyrker på både ost, skinke og hjemmelavet brandy, inden han overgav sig.

Flere serbiske medier bringer lørdag nye detaljer fra torsdagens opsigtvækkende tilfangetagelse af en af verdens mest eftersøgte mænd.

Den formodede krigsforbryder blev pågrebet i landsbyen Lazarevo, der ligger omkring 80 kilometer nord for hovedstaden Beograd, og ifølge tv-stationen RTS lød hærchefens første ord til de serbiske sikkerhedsstyrker således:

– Tillykke, gutter! I har fundet ham, I har ledt efter.

Avisen Blic rapporterer, at Mladic derefter bad et familiemedlem om at give de uventede gæster ost, skinke og hjemmelavet brandy, inden han frivilligt afleverede sine to pistoler.

– Det er slut, konstaterede Mladic derefter ifølge den serbiske avis.

Men præcis som efter drabet på terrorlederen Osama bin Laden tidligere på måneden er utallige ubesvarede spørgsmål myldret frem i kølvandet på torsdagens anholdelse af Ratko Mladic.

Hærchefen holdt sig skjult i mere end 16 år, og nu kræver omverdenen svar på, hvem og hvor mange, der har kendt til hans opholdssted.

De serbiske myndigheder afviser at have holdt hånden over den 69-årige "serbiske slagter", som anklages for at stå bag nogle af de værste krigsforbrydelser i Europa efter Anden Verdenskrig.

Oppositionen hævder dog, at folk i den serbiske sikkerhedsstyrke, hvor mange stadig opfatter Mladic som en krigshelt, har været involveret i at beskytte en af verdens mest eftersøgte mænd.

Fredag afgjorde en serbisk dommer, at den tidligere bosnisk-serbiske hærchef trods sit skrantende helbred er egnet til retsforfølgelse.

Ratko Mladic ventes dermed at blive udleveret til FN's krigsforbryderdomstol i Haag i næste uge.