Fredag slog Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot dørene op for deres nye udstilling 'Verdens mennesker'. Her kan man se fotografier, som den verdensberømte fotograf Steve McCurry har taget – en fotograf som er en af vor tids mest prisbelønnede og anerkendte dokumentarfotografer.
Til åbningen var den amerikanske ambassadør Rufus Gifford for første gang på en spadseretur rundt i Barokhaven – noget han ærgrede sig over, at han ikke havde gjort før, og som han – fortalte han – ikke havde gjort for sidste gang.
Læs mere om udstillingen og åbningen på mandag her på www.hip.dk – og i den trykte udgave af avisen på tirsdag. Imens kan du kigge nærmere på billederne fra åbningen i billedgalleriet.