Fra tirsdag den 21. april til søndag den 26. april står The Sofa Experience – en 62.1 meter lang sofa – på Dronning Louises Bro i København.
Foto: Jens Nørgaard Larsen/ScanpixDanmark
På sofaen hænger fotoudstillingen u0026quot;Ting man skal være to tilu0026quot;. Sofaen og udstillingen er åben hele døgnet fra tirsdag til søndag og er en del af DRu0026apos;s fokusprojekt om ensomhed.
Foto: Jens Nørgaard Larsen/ScanpixDanmark
u0026apos;The Sofa Experienceu0026apos; danner blandt andet rammen om vendespil, hviskelege og kaffeservering.
Foto: Jens Nørgaard Larsen/ScanpixDanmark
Hvis du undrer dig over den lange, hvide sofa, der i denne uge står på Dronning Louises Bro i København, så er sofaen en del af DRs kampagne om kampen mod ensomhed.
Sofaen er 62 meter lang, og der kan man sætte sig til en snak, spille vendespil, lave hviskeleg eller drikke en kop kaffe under temaet 'Ting man skal være to til'.
Sofaen rummer også en fotoudstilling over emnet og er en del af en lang række arrangementer landet over.
Se DR-kort med arrangementer mod ensomhed