Klaverfabrikken klar med efterårets koncerter

Truckhallen og Buddhas byder på både verdensmusik, jazz, børnekoncerter, elektronisk, balkan og folk

Foto: Mette Dolmer Thygesen

Klaverfabrikken præsenterer nu de knap 30 koncerter, efterårsprogrammet byder på i Truckhallen og Buddhas. Her er både afrikansk musik, børnekoncerter og jazz på programmet.

I Truckhallen, hvor der er plads til omkring 200 publikummer, lægger de ud den 9. september med den ægyptiske sangerinde Fatma Zidan & Oriental Mood, som præsenterer en fusion af mellemøstlig pop og world. Senere, i oktober, kan publikum igen opleve afrikansk musik på stedet – hip hop, reggae og afro-beat fra Afrikas undergrund med Diata Sya fra Mali.

Klaverfabrikken blev i foråret medlem af et nyt nordisk netværk af world- og roots-spillesteder. Det har blandt andet resulteret i, at den senegalesiske guitarist Becaye Aw gæster Truckhallen torsdag den 18. november. Han spiller musik a la Tinariwen og deres ørkenblues.

I november gæster en masse musikere fra New York og Danmark Truckhallen. De vil med Afenginn, Lelo Nika og Dalia Faitelson i spidsen spille sammen i fire forskellige gruppeformationer på tværs af nationalitet.

Efteråret byder også på gensyn med den færøske sanger Dánjal, det danske folkband Phønix og den grønlandske sangskriver Angu. Sæsonen sluttes med julebal med danske Tako Lako, som mixer balkan, world, electronica og dancehall.

I Truckhallen fortsætter også Kamæleonkoncerterne for børn ifølge med voksne på fredag eftermiddage. Jazznydere inviteres desuden på big bandtræf fredag den 29. oktober.

I de mere intime rammer i Buddhas med plads til cirka 40 mennesker byder Klaverfabrikken på både folk, jazz og foredrag.

Den 1. oktober kan interesserede høre mere om Beatles, når musiker og forfatter Per Wium og den færøske guitarist og sanger Stanley Samuelsen fortæller om bandet og synger nogle af deres sange. Senere på året spiller John Sund med bandet Acoustic Sense.

Buddhas JazzClub har inviteret forskellige navne som Endangered Beat, Claus Høxbroe, Analogik, Band Ane og mange flere til at optræde på fredage.

Buddhas FolkClub arrangerer for første gang en folkfestival i Hillerød i samarbejde med Hillerød Bibliotek. Dette løber af stabelen med koncerter og workshops i november, hvor publikum kan opleve folknavne som Ensemble Volare, Nikolaj Busk & Hal Parfitt og Paddy Doyles.

Efteråret byder også på koncerter med Dreamers Circus, Fusentast, Guy & Svend og på Spil Dansk-dagen en spændende dobbeltkoncert med danske Zar og nordiske Nordic.

Klaverfabrikken er også med på Kulturnatten, hvor Buddhas FolkClub præsenterer Hafla, bOA og Kardan. I Truckhallen kan publikum opleve Fedes Blues Band og Santanas Venner.