Kendt erhvervsmand har købt Kobæk Strand Konferencecenter

Ejendomshandel: Finansforbundet har solgt Kobæk Strand Konferencecenter til Fritz Schurs ejendomsselskab. Den nye ejer vil drive stedet videre som kursus- og konferencecenter, og Finansforbundet vil fortsat benytte Kobæk Strand til en del arrangementer og kurser i de kommende år.

Konferencecenter inviterer på sommerferie på badehotellet

Kobæk Strand: Efter en længere salgsproces er det lykkedes Finansforbundet at finde en ny ejer til Kobæk Strand Konferencecenter ved Skælskør.

Fritz Schur Gruppens ejendomsselskab overtager konferencecenteret allerede den 1. november.

– Vi er glade for, at der nu er fundet en køber til Kobæk Strand, som gerne vil føre virksomheden videre og udnytte det potentiale, der ligger i stedet. Vi har ønsket at sælge, fordi det ikke vores kerneopgave at drive konferencecenter, siger Steen Lund Olsen, næstformand i Finansforbundet og formand for Kobæk Strand Konferencecenters bestyrelse i en udsendt meddelelse.

Finansforbundet ejer to tredjedele, mens Forsikringsforbundet ejer en tredjedel. Forsikringsforbundet har også solgt sin andel.

Artiklen fortsætter efter billedet…

ARKIV Fritz Schur, træder tilbage som formand for DONG 30.1.2014 (Fritz H. Schur, bestyrelsesformand i DONG under selskabets ordinære generalforsamling onsdag d. 18 april 2012 i Skærbæk ved Fredericia. (Foto: CLAUS FISKER/Scanpix 2012) d678ebae-c638-4a05-9766-4ef7ce11558c

Konferencecenteret har gennem mange år dannet rammen om møder og kurser i Finansforbundet, og det er forventningen, at det også vil være tilfældet i de kommende år.

– Vi kommer til fortsat at bevare en tilknytning til stedet til nogle af vores aktiviteter, og det er jeg helt sikker på, at de tillidsvalgte og medlemmer, der kender Kobæk Strand, sætter pris på. Derfor er jeg også sikker på, at vi har fundet en rigtig god løsning på Kobæk Strands drift og eksistens fremover, siger Steen Lund Olsen.

Til salg i næsten to år

Ejendommen har været til salg til 55 millioner kroner i næsten to år.

Salget er løst af EDC Erhverv Poul Erik Bech i Slagelse, hvor partner og erhvervsmægler Thomas Hansen har arbejdet sammen med både det lokale team i Slagelse og Niels Smidt på hovedkontoret på Bremerholmen i København.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Partner og erhvervsmægler Thomas Hansen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech fik ejendommen til salg i starten af 2020. Privatfoto

– Ejendommen tog jeg til salg i starten af 2020 og trods coronas indtog en til to måneder efter at ejendommen kom til salg, har jeg i salgsprocessen haft flere interesserede købere, som har fået fremvist ejendommen løbende, fortæller Thomas Hansen.

Han har modtaget flere købstilbud på ejendommen. Blandt andet fra en tysk hotelkæde i efteråret 2020.

– Men da landet var lukket ned på grund af corona, kunne de ikke komme til Danmark og besigtige konferencecentret, hvorfor de valgte at sætte købet i bero. Der har også været flere interesserede købere, der har afgivet tilbud undervejs, så corona har ikke gjort, at der ikke har været interesserede til ejendommen, siger Thomas Hansen.

Cirka et år efter at ejendommen kom til salg fremviste han ejendommen til den kunde, der nu har valgt at erhverve ejendommen efter cirka seks måneders forhandlinger mellem køber Fritz Schur og Finansforbundet.