frederikssund For blot 12 dage siden slog Frederikssunds divisionshold klart rivalerne fra BGA (Boldklubben Glostup Albertslund).
Og pt. hænger klubben med en vis legemsdel i nærheden af vandskorpen i 2. Division Øst.
Men allerede når forårssæsonen går i gang, kan meget se anderledes ud, når FIK tager imod BGA på hjemmebane.
Da kan det nemlig være et regulært stjernehold, der gæster Frederikssund Stadion.
Ifølge Ekstra Bladet er Jesper Nielsen – bedre kendt som KASI-Jesper – nemlig parat til at smide et gigantisk millionbeløb på bordet for at sikre, at klubben fra hans hjemegn i løbet af tre år er i Superligaen, og inden for fem år spiller i CHampions League.
Klubben geografiske placering passer godt ind i Jesper Nielsens hverdag, da den ligger meget tæt på håndboldklubben AG København, som han også har planer om at føre til mesterskaber og Champions League-deltagelse.
Selv siger hovedpersonen, at han ikke vil købe en Superligaklub.
"Det er uaktuelt. Det skal være en klub, som kan bygges op fra bunden frem til at kunne konkurrere om mesterskabet," siger Jesper Nielsen til sporten.dk.
Jesper Nielsen har ellers før bejlet til at komme med i bestyrelsen i Brøndby, men noget kunne tyde på, at hans tålmodighed med vestegnsklubben er opbrugt