
Hørsholm 79ers-herreholdet led en hård skæbne, da organisationen efter den forgangne sæson måtte indse, at pengene ikke var til både at have et dame- og et herrehold. Derfor blev det dyrere herrehold ofret, så det succesfulde damehold kunne fortsætte i ligaen.
Som en naturlig konsekvens deraf begyndte spillerne at se sig om efter nye udfordringer, og én af dem, der nu har fundet en løsning, er Hørsholm-kaptajn og landsholdsspiller Frederik Hougaard Nielsen, der har skrevet under på en kontrakt med Real Murcia Baloncesto i Spanien, hvor han genforenes med den forhenværende Hørsholm-træner Rafa Monclova.
Dermed skal Hørsholm ud og finde en ny styrmand, der kan føre dem igennem den kommende tid, som byder på kampe i landets næstbedste række.