
Juventus-spilleren Sami Khedira må holde pause i den næste måned efter at have gennemgået en operation mod hjerteproblemer onsdag morgen.
Tirsdag måtte tyskeren opgive at rejse med holdkammeraterne til Madrid for at spille Champions League-kamp mod Atlético Madrid.
I stedet blev han hjemme i Torino for at blive undersøgt for en uregelmæssig hjerterytme, der var blevet konstateret kort før afgang mod Spanien.
Juventus oplyser på sin hjemmeside, at indgrebet er gået som planlagt.
– Efter en kort rekonvalescens vil han være klar til at genoptage træningen inden for en måned, lyder det.
Den 31-årige midtbanespiller har haft en tung sæson og var i efteråret tvunget til flere skadespauser. Han har derfor kun været på banen i ni af Juventus' 24 kampe i Serie A i denne sæson.
Mens Khedira altså opholder sig i Torino, skal holdkammeraterne forsøge at få et godt udgangspunkt i den første ottendedelsfinale på udebane mod Atlético Madrid.
Kampen begynder klokken 21.