Guardiola begræder vennen Vilanovas død

Bayern-træner Pep Guardiola arbejdede i FC Barcelona tæt sammen med den nu afdøde Tito Vilanova.

Den tidligere FC Barcelona-cheftræner Tito Vilanova tabte kampen til kræft, og det gør Bayern Münchens nuværende cheftræner, Pep Guardiola, yderst trist.

Guardiola havde Vilanova som sin assistent, da førstnævnte var cheftræner i Barcelona, og Vilanova overtog roret i den spanske storklub i sommeren 2012, da Guardiola stoppede.

– Vi var venner. Mit hjerte er med hans forældre, hans kone og børn. Denne sorg vil være med mig resten af mit liv.

– Vi har kendt hinanden, siden vi var unge, vi har oplevet meget sammen, vi har tabt sammen, vi har vundet sammen, siger Guardiola.

Da Bayern München lørdag vandt 5-2 på hjemmebane over Werder Bremen i Bundesligaen, havde værternes spillere sorte armbind på i respekt for Guardiolas tidligere assistent.

Vilanova døde fredag. Han blev 45 år. Han begraves på mandag.