Grønlandsk medie: Halsnæs’ borgmester er vred

Foto: unknown, Anders Nordstrand

To statuer af mænd med historisk tilknytning til Grønland, er tidligere på ugen blevet overhældt med rød maling, og episoden med den overmalede Knud Rasmussen-buste i Hundested er også nået til Grønland, hvor Halsnæs Kommunes borgmester Steffen Jensen ifølge mediet KNR giver udtryk for harme.

"Steffen Jensen er vred og skuffet over hærværket," skriver KNR og citerer borgmesteren: "Vi kommer ikke til at fjerne statuen på baggrund af vandalisme. Vi vil gerne opfordre til en demokratisk debat, men jeg vil have det svært ved at fjerne den her statue".

Endnu et hærværkstilfælde omhandler den overmalede Hans Egede-statue ved Marmorkirken i København.

Skandale at fjerne Rasmussen-buste

Hans Egede kom til Grønland i 1700-tallet og beskrives som missionær og kolonialist, mens polarforsker Knud Rasmussen hos flere historiske kilder beskrives som de oprindelige inuitters fortaler og beskytter, nævner KNR i en af flere historier, der bl.a. omhandler livlig debat om mulig flytning af en Egede-statue i Grønland efter hærværk.

Steffen Jensen siger til Halsnæs Avis: "Det er helt korrekt, at jeg har udtrykt min vrede over episoden, og det vil være en skandale, hvis busten af Knud Rasmussen skulle fjernes. Set i historisk sammenhæng mener jeg ikke, at polarforskeren havde noget at gøre med undertrykkelse eller kolonialisering, da han netop var en forkæmper for de oprindelige folk."

Torsdag gik aktivister i sving med at rense busten i Hundested. De kalder sig Generation Identitær og melder, at de laver modtræk mod "anti-kolonialistisk hærværk", som blandt andet har resulteret i overmalede statuer i flere lande.