God nyhed for Roskilde i den nye finanslov: 10 mio. til vikingeskibene

De seneste års storme har givet store skader på Vikingeskibsmuseet, der ikke længere kan beskytte de enestående fund fra Roskilde Fjord, hvis ikke det bliver sat i stand. (Arkivfoto: Erling J.)
De seneste års storme har givet store skader på Vikingeskibsmuseet, der ikke længere kan beskytte de enestående fund fra Roskilde Fjord, hvis ikke det bliver sat i stand. (Arkivfoto: Erling J.)

Den nye Finanslov, som VLAK-regeringen og DF blev enige om fredag aften, indeholder også en glædelig nyhed for Roskilde.

Her er nemlig afsat 10 millioner kroner til forundersøgelse af, hvordan den historiske arv med de enestående skibsvrag kan sikres i fremtiden, efter at det nuværende betonmuseum ved havnen er blevet kraftigt skadet under de senere års storme og ikke længere kan sikre de historiske fund fra Roskilde Fjord mod vejr og vind.

Roskildes borgmester Joy Mogensen var meget glad, da denne nyhed kom lørdag eftermiddag. Hun roste bla. erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) og DF's kulturordfører Axel Ahrendtsen for deres indsats i denne sag.

– Tidligere har kommunen afsat 25 mio. kroner til en reparation af Vikingeskibsmuseet, der er blandt Roskildes allerstørste seværdigheder og tiltrækker titusinder af turister hvert år.

– Men det rækker langt fra til de store udgifter, som der kræves. Den rigtigt gode nyhed er nu, at når staten nu med denne bevilling er villig til at påtage sig en del af ansvaret, så bliver det samtidig lettere at få private fonde til at bidrage, forklarer hun.

I øjeblikket venter både kommunen og Vikingeskibsmuseet på en snarlig afgørelse om, hvorvidt den specielle bygning i den særlige stil, som kaldes 'brutal beton', fortsat skal være fredet.

Hvis den bliver 'affredet', vil det gøre det langt billigere at foretage en nødvendigt istandsættelse.

tk