Få aftaler deling ved skilsmisse

Hver tredje ægteskab ender i skilsmisse. Alligevel har kun otte procent aftalt, hvordan de skal dele deres ejendele, hvis de selv havner i den situation.

Kun otte procent af danskerne har aftalt, hvordan de skal dele deres ejendele, hvis de bliver skilt fra deres ægtefælle. Det viser en undersøgelse foretaget af Danske Familieadvokater og analysevirksomheden YouGov/Zapera. Resultatet vækker bekymring.

– Det er rystende og stærkt bekymrende, at kun otte procent af danskerne har aftalt, hvordan man skal dele ejendelene, når og hvis man går fra hinanden. Det har i de sidste mange år været sådan, at godt hvert tredje ægteskab ender i skilsmisse, men ifølge vores undersøgelse har vi tilsyneladende ikke lært meget af det, siger advokat Anja Cordes, der er formand for Danske Familieadvokater.

Undersøgelsen viser, at 79 procent af de adspurgte slet ikke har drøftet, hvordan de eventuelt skal dele ejendelene, mens 12 procent har talt om det.