Et hus der eksploderer af aktivitet

Sådan beskriver teaterdirektør Martin Lyngbo dét Mungo Park, der er hans vedvarende mål. Når han ser frem, rager to store ambitioner op i landskabet

Foto: Michael Braunstein

"Det grundlæggende for os er og bliver at lave nye, gode forestillinger. Vi laver tre nye i år: To til voksne og en til børn. Så har vi i alt syv voksenforestillinger og en til børn, og når man så oveni lægger gæstespil og koncerter, så får man dét, jeg hele tiden stræber efter: Et hus der eksploderer af aktivitet." Ordene kommer fra teaterdirektør på Mungo Park, Martin Lyngbo, der her ved årsskiftet gør status og ser både tilbage og frem.

Martin Lyngbo bruger jævnligt ordet "turbulent", når han skal beskrive Mungo Parks historie indtil nu i hans egen direktør-tid. "Det første år var meget hektisk. Vi var repertoire-teater uden at have et repertoire, men vi lavede tre ambitiøse forestillinger på et år. Og i år har vi produceret to nye stykker," siger Martin Lyngbo og fortsætter: "W blev turbulent, fordi det var det første, vi lavede. Mungo Park blev turbulent, fordi både jeg og Thor Bjørn Krebs, som jeg lavede stykket sammen med, fik barn undervejs. Og Sandholm blev turbulent, dels fordi premieren blev skubbet to måneder og dels fordi den særdeles vigtige forestilling var meget kompleks med hensyn til såvel tema som dramaturgi." "Pornotopia blev turbulent på en måde, vi ikke havde prøvet før, med voldsom intern uenighed. Pornotopia-konflikten er noget af det hårdeste, jeg har oplevet som teatermenneske." "Det handlede ikke om indhold, men mere grundlæggende om arbejdsform og roller, hvor stærke viljer stod overfor hinanden. På Mungo Park arbejder vi anderledes end på andre teatre, alle er med i skabelsesprocessen her hos os, og forestillingerne udvikler sig helt frem til premieren – mens Kitte Wagner og Jonathan Spang, der skrev manus, gerne ville have, vi havde holdt os mere traditionelt til deres tekst." "Det er en konflikt, vi har arbejdet meget med, i dialog med Wagner og Spang. Vi har lært noget om at være særdeles grundige, når vi laver aftaler, også med kunstneriske medarbejdere." "Generelt har folk i øvrigt været meget begejstrede for Pornotopia. Nogle af de, der normalt kommer, kom ganske vist ikke, men til gengæld kom nye publikumsgrupper til," siger Martin Lyngbo, der betegner 2006 som en kæmpestor rejse. "Jeg er meget tilfreds med resultaterne. Vi får generelt gode anmeldelser, publikum fylder vores teater, og det er lykkedes at lave et sted, der er mere levende end noget andet teater i Danmark, og hvor folk ikke falder i søvn til forestillingerne." "Det er blevet så vitalt og levende, fordi det er lykkedes at tage et allerede stærkt teater og omstrukturere det totalt, med respekt for tradition og historie. Det er jeg enormt stolt af," siger Martin Lyngbo.

Når det gælder fremtiden, vil Martin Lyngbo blive ved med "at lave nye, fantastiske forestillinger – vi vil angribe fra alle vinkler", som han udtrykker det. I år bliver det til to nye voksen-stykker og et stykke for børn. Det første – Den allersidste dans – er der prøver på netop nu, med planlagt premiere i februar og med Petrea Søe som debuterende instruktør. Forestillingen sætter fokus på ældres vilkår, og der er ikke mindst lavet research på AOC Engholm. "Vi har lavet fem stykker i træk, drevet af en stærk historie. Nu har vi lyst til at lave et, der mere er båret af musik, er mere fabulerende og mere collageagtig, og hvor en række historier kædes sammen," siger Martin Lyngbo. Teaterdirektøren har to store ambitioner for Mungo Park fremover: "Vi vil gerne arbejde på nye måder, udvide arbejdsfeltet til andre teaterscener, tage Mungo Parks arbejdsform, værdier og historie og transformere det hele ind på andre scener. Vi har fundet en måde at arbejde på, der kan bruges til ret meget, også andre steder, og det vil vi gerne udforske." "For det andet vil vi gerne mere til udlandet. Forestillingen Mungo Park er oversat til engelsk, og vi håber og tror på, at vi skal opføre det på engelsk på verdens største teaterfestival i Edinburg. I det hele taget ønsker vi at komme ud og spille mere udenfor landets grænser. Vi samarbejder med Svalegangen i Århus om at bytte forestillinger, og man kunne sagtens forestille sig lignende bytteaftaler med teatre i andre lande." Som det fremgår har Martin Lyngbo fortsat masser af visioner for Mungo Park. Selv samler han sit brændende engagement sammen med disse ord: "Jeg føler, at jeg er igang med at bevise, at man kan lave et ensemble- og repertoireteater, der har en varig kvalitet. Vi kan se, at det har gennemslagskraft. Jeg vil vise, at det kan være en varig succes – som et bud på en anden måde at lave teater på i Danmark."