En turnering for livet

Kampagnen ”Støt brysterne” fik en stor håndsrækning af golfglade kvinder landet over.

Foto: Lars Olrik

Pink Cup, Danmarks største golfturnering for kvinder, indsamler et større millionbeløb til kampen mod brystkræft, hver gang den afholdes.

Sygdommen rammer årligt 4.000 mænd og kvinder, hvoraf langt størstedelen er kvinder, og derfor er den økonomiske håndsrækning en stor hjælp til Kræftens Bekæmpelses arbejde med forskning, forebyggelse og rådgivning til de brystkræftramte og deres familier.

"Pink Cup har siden 2003 indbragt over 15. mio. kr. til Kræftens Bekæmpelses kamp mod brystkræft," udtaler Mette Lindgren, projektleder for Pink Cup.

"I år har turneringen indbragt over tre millioner kroner, som er det højeste beløb i Pink Cup turneringens historie. Dét på trods af, at kun 124 klubber deltog i årets turnering mod 125 klubber i 2009."

Over 5.000 golfglade kvinders engagement sætter hvert år fokus på en sygdom, der rammer én ud af ni kvinder. Og i år blev landsfinalen afviklet i i Furesø Golfklub.

Her deltog 80 pinkklædte kvinder, som sammen med sponsorernes flotte præmier og støtte til arrangementet, sikrede dagens gode stemning.

I år fik golfklubben Hvide Klit hole-in-one, og det udløste en støtte på 25.000 kroner fra mæglerfirmaet Willis, som blandt andre sponsorerer Pink Cup turneringen.

Vinderne af landsfinalen 2010 blev Dejbjerg Golf Klub.