Curlingtræner: Vi smed selv medaljehåbet

Curlingkvindernes træner Kjell-Arne Olsson mener, at danskerne selv er skyld i, at det ikke bliver til medaljer ved OL efter for mange fejl på afgørende sten.

De danske curlingkvinder har været på niveau med modstanderne ved vinter-OL, men misset de afgørende sten.

Det er træner Kjell-Arne Olssons forklaring på, at danskerne efter Schweiz' sejr over Tyskland nu er uden chance for at blive blandt de fire nationer, der skal kæmpe om medaljer.

– Vi skulle have været bedre i de afgørende situationer til sidst i kampene mod Schweiz, Canada, Rusland og Sverige. Vi har haft alle chancer for at vinde de kampe, men misset de afgørende sten, siger Kjell-Arne Olsson.

– Havde vi bare vundet en af de kampe, så havde vi haft store chancer for at gå videre, mener træneren.

Olsson peger på, at det kan være en kombination af nerver og pres, der har haft betydning for Angelina Jensen og holdkammeraterne i slutfasen af kampene.

– OL er noget helt andet end EM og VM, det er så meget større end alt andet. Der er kun en af spillerne, der har været til OL tidligere. Men de har selv sat sig under pres ved at gå efter medaljer, forklarer Kjell-Arne Olsson.

Han mener dog ikke, at det var forkert af holdet at bygge den slags forventningerne op.

– Jeg synes, at det er fint at have en høj målsætning, forklarer han.

Træneren har troet på medaljedrømmen lige indtil Schweiz' sejr på 4-2 over Tyskland, der betyder, at danskerne ikke længere kan nå op blandt de fire bedste i grundspillet:

– Så længe, der findes håb, så tror man på det, men vi har vel været indstillet på, at det ikke ville gå.