Billeder: Benløse tæt på DM-guld

Jeppe Lodberg (Tekst og Foto)

Floorball: Benløse-træner Thomas Brodersen kunne lide udsigten søndag eftermiddag, hvor 7-800 tilskuere var på plads i ringsted Sportscenter for at følge den anden DM-finale af op til fem mod Rødovre:

Herlig intens stemning og – ikke mindst – sejr nummer to ud af ligeså mange mulige efter fredag aftens 5-2 sejr på udebane hos de mangedobbelte mestre.

Dermed kan Benløse i deres første finaleserie nogensinde gøre arbejdet færdigt lørdag, hvor Rødovre igen har hjemmebane – denne gang dog i Helsinge-hallen som led i Floorball'ens dag.

4-2 vandt Benløse efter 1-1 efter første periode og 3-1 inden de sidste 20 minutters spil.

Skulle det gå galt i Helsinge, så har Benløse yderlgiere to chancer for at sikre sig guldet – først i Rødovre, og – hvis det er nødvendigt – i en femte kamp på hjemmebane.

DAGBLADET mandag