32-årig kørte galt på knallert

Foto: Marianne Due
En 32-årig mand er død efter et solouheld på de isglatte veje i Sorø. Ellers melder landets politikredse om forbavsende få uheld i vintervejret.
En 32-årig mand er død efter et solouheld på de isglatte veje i Sorø. Ellers melder landets politikredse om forbavsende få uheld i vintervejret.

En 32-årig mand er indlagt på Rigshopitalets Traumecenter i kritisk tilstand efter han kørte galt på sin knallert lørdag aften. Manden, der er fra Hørve, kørte mod nordøst på Kalundborgvej ved Bregninge, da han af uforklarlige årsager pludselig befandt sig i den modsatte vognbane, hvor der kom en bil. Bilens venstre forhjørne ramte knallerten, og den 32-årige blev slynget af. Politi, ambulance og bilinspektør blev tilkaldt, og den 32-årige mand blev i første omgang kørt til Holbæk Sygehus men på grund af hans alvorlige tilstand blev han bragt videre til Rigshospitalets Traumecenter, hvor han opereres for sine skader. Han har indre blødninger og en del knoglebrud. Hans tilstand beskrives som kritisk men stabil. De pårørende blev underrettet søndag formiddag, oplyser vagtchefen hos Midt- og Vestsjællands Politi.

Bilen blev kørt af en 18-årig mand fra Nykøbing Sjælland, og han slap fra sammenstødet uden skader.