25 år med forenings-biograf i Skibby

I et kvart århundrede har 40 frivillige ildsjæle holdt filmrullerne kørende og dørene åbne for publikum i Skibby Kino.

Skibby I 25 år har omkring 40 ildsjæle stået sammen om, at drive Skibby Kino, den lille hyggelige biograf i den terracottafarvede bygning på Hovedgaden som også går under navnet Horns Herreds Imperial.

Skibby Kino kan føre historien tilbage til 20'erne hvor den blev drevet som en privat virksomhed. Men det var først for 25 år siden, at biografen blev omdannet til en foreningsbiograf.

Finn Herbert er en af ildsjælene bag biografen, og sammen med nu afdøde Anders Lykkebo var han med helt fra den spæde start.

"Svend Otto Jensen var daværende ejer af Skibby Kino i 1984. Han havde længe haft planer om at afhænde biografen, og da den lokale filmproducent Anders Lykkebo viste interesse for stedet, kom en handel i stand. Anders Lykkebo havde netop lavet filmen: Red Hawks som handlede om den lokale MC-klub i Skibby. Filmen blev solgt til Statens Filmcentral for 100.000 kroner, og det var netop det beløb, som Svend Otto Jensen skulle have for biografen", fortæller Finn Herbert.

Nu stod Anders Lykkebo med en biograf, men han kunne ikke drive den alene, derfor annoncerede han efter frivillige, og da Finn Herbert var uddannet operatør og samtidig boede i Skibby, blev han en af nøglepersonerne i biografprojektet og var med til at danne foreningen i Skibby Kino sammen med 5-6 andre frivillige.

Skibby Kino har forandret sig meget gennem årene. I 1995 blev biografen ombygget for 2.5 mill. kroner.

Det medførte blandt andet, at en cafe så dagens lys, foyeren blev udvidet, og helt nye, moderne toiletter blev installeret.

I dag hersker der stor aktivitet på stedet. De 40 frivillige står – udover de gængse forestillinger – også bag flere andre typer arrangementer i biografen, for i Skibby Kino tilbydes både babybio, Seniorbio, børnefilmklub og ikke mindst kulturarrangementerne: Cinema Paradiso.

Trods udsigten til en bekostelig udskiftning af det gamle, gedigne filmapparat til fordel for et moderne digitalt fremvisningssystem, ser Finn Herbert fortrøstningsfuldt på fremtiden.

"Det vil koste os et sted mellem en halv og en million kroner at gå over til det nye digitale system. Men vi har oprettet en specialkonto, hvor vi sætter penge ind hver måned. Og det skal nok blive rigtig godt i sidste ende", lyder det fortrøstningsfuldt fra Finn Herbert.