I Køge Kommune har der i denne uge været stor aktivitet på boligmarkedet, hvor både villaer, rækkehuse og ejerlejligheder har skiftet hænder. Handlen omfatter både nye og ældre boliger fordelt over hele kommunen, og salgspriserne spænder fra lidt over 1 million til helt op mod 8,5 millioner kroner.
Markante handler til høje priser
Blandt ugens mest opsigtsvækkende handler er salget af en villa på Egøjevej i Køge, der har skiftet ejer for 8.500.000 kr. Huset fra 1922 rummer 166 m² boligareal med 5 værelser, to toiletter og en god kælder. De nye ejere overtog nøglerne den 9. juni.
Også i den sydlige del af købstaden har markedet vist sig livligt. En nyere villa på Padborgvej med 140 m² fra 2005 blev solgt for 5.200.000 kr., hvilket giver en kvadratmeterpris på 36.619 kr. Den nye ejer overtager boligen 1. august.
I samme prisleje blev et hus på Odinsvej i Køge handlet for 4.500.000 kr. Boligen er på 192 m² fordelt på seks værelser, og er vurderet til 4,2 millioner kr. Overtagelsen sker 15. juni.
Nye ejerlejligheder og små huse
Det er ikke kun parcelhuse, der har fundet nye ejere. Blandt mindre handler er en lejlighed på Nørre Boulevard med 54 m² blevet solgt for 1.920.000 kr. – svarende til en kvadratmeterpris på 35.555 kr. Lejligheden overdrages 1. juli. En anden mindre bolig, en lejlighed på Boholtevej med 57 m², er blevet solgt for 1.800.000 kr. til en overtagelse midt i juni.
Derudover har små enfamilieboliger også fundet vej til nye ejere. På Turebyvej i Tureby er et hus fra 1870 med 81 m² blevet købt for 1.400.000 kr. Også på Banevej i Tureby har et 99 m² stort hus fundet ny ejer for 1.695.000 kr.
Stabile handler i hele kommunen
I Bjæverskov er flere huse blevet handlet. På Duehusvej gik et nyere hus med 133 m² til 3.800.000 kr. – nøglerne afleveres 1. august. Lidt længere mod vest på Bøgevej er et 145 m² stort hus fra 1965 overdraget for 2.695.000 kr.
På Tornbjergvej uden for Ejby har en rummelig villa på hele 196 m² skiftet hænder for 4.050.000 kr. Overtagelse finder sted 15. juli.
På Stevnsbovej i Køge er et 177 m² stort familiehus solgt for 4.500.000 kr. efter blot nogle få års ejerskab. Nøglerne udleveres i begyndelsen af september.
Fra murermestervillaer til nyere parcelhuse
På Planteskolevej i Køge er et stort hus på 195 m² fra 1970 handlet til 3.450.000 kr., mens et lidt mindre hus på Pibermosevej fra 2016 er blevet erhvervet for 4.780.000 kr.
Husene på Skolevej og Vordingborgvej i Køge er også blevet solgt i denne omgang. På Skolevej er en villa fra 1963 på 114 m² købt for 2.150.000 kr., og på Vordingborgvej er et mindre hus på 64 m² overdraget for 2.000.000 kr.
Herfølge har også været repræsenteret, hvor et hus på Bøgebanken med 184 m² er vokset i pris siden seneste salg og nu handlet til 2.995.000 kr. Overtagelsen sker 1. oktober.
Til sidst skal Fyrvej i Køge nævnes, hvor et 144 m² stort hus fra 1957 har fået ny ejer for 3.500.000 kr. Her udgør udnyttede kvadratmeter på loftrum en del af boligarealet. Også Alsvej i Køge har haft en større handel, hvor et nyere hus på 140 m² har kørt handlen i hus for 6.000.000 kr. – med overtagelse 15. juni.
Ugens handler viser, at der fortsat er stor bevægelse på boligmarkedet i Køge Kommune. Priser, boligstørrelser og byggeriets alder spænder vidt – fra veletablerede bymiljøer til nyere boligkvarterer og levende opland i kommunens landsbyer.
- VILLA på Egøjevej 12, Køge, salgspris: 8.500.000 kr., 166m², 50.000 kr/m2, overtagelse: 9.6.2025
- VILLA på Padborgvej 9, Køge, salgspris: 5.200.000 kr., 140m², 36.619 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025
- VILLA på Odinsvej 7, Køge, salgspris: 4.500.000 kr., 192m², 23.076 kr/m2, overtagelse: 15.6.2025
- EJERLEJLIGHED på Nørre Boulevard 130, 2. sal tv., Køge, salgspris: 1.920.000 kr., 54m², 35.555 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
- EJERLEJLIGHED på Boholtevej 59, 2. sal tv., Køge, salgspris: 1.800.000 kr., 57m², 31.578 kr/m2, overtagelse: 15.6.2025
- VILLA på Turebyvej 8A, Tureby, salgspris: 1.400.000 kr., 81m², 11.764 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
- VILLA på Banevej 1A, Tureby, salgspris: 1.695.000 kr., 99m², 16.782 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
- VILLA på Duehusvej 259, Bjæverskov, salgspris: 3.800.000 kr., 133m², 27.338 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025
- VILLA på Bøgevej 7, Bjæverskov, salgspris: 2.695.000 kr., 145m², 17.730 kr/m2, overtagelse: 15.7.2025
- VILLA på Tornbjergvej 23, Viby Sjælland, salgspris: 4.050.000 kr., 196m², 18.000 kr/m2, overtagelse: 15.7.2025
- VILLA på Stevnsbovej 31, Køge, salgspris: 4.500.000 kr., 177m², 26.011 kr/m2, overtagelse: 5.9.2025
- VILLA på Planteskolevej 26, Køge, salgspris: 3.450.000 kr., 195m², 18.157 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
- VILLA på Pibermosevej 4, Køge, salgspris: 4.780.000 kr., 113m², 26.555 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025
- VILLA på Skolevej 13, Bjæverskov, salgspris: 2.150.000 kr., 114m², 17.916 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
- VILLA på Vordingborgvej 54, Køge, salgspris: 2.000.000 kr., 64m², 25.641 kr/m2, overtagelse: 15.9.2025
- VILLA på Bøgebanken 45, Herfølge, salgspris: 2.995.000 kr., 184m², 15.846 kr/m2, overtagelse: 1.10.2025
- VILLA på Fyrvej 16, Køge, salgspris: 3.500.000 kr., 144m², 23.489 kr/m2, overtagelse: 22.6.2025
- VILLA på Alsvej 15A, Køge, salgspris: 6.000.000 kr., 140m², 38.461 kr/m2, overtagelse: 15.6.2025