Ugen bød på et bredt udvalg af bolighandler i Køge Kommune, hvor både villaer, rækkehuse og ejerlejligheder fandt nye ejere på tværs af kommunen. Priserne spændte fra under 900.000 kr. for de mindste lejligheder til næsten 5,6 millioner kr. for populære villaer med god beliggenhed. Mellem alle disse handler viser markedet et tydeligt spænd i både udbud og efterspørgsel.
Millionkvadratmeter og eftertragtede villaer skifter hænder
Blandt ugens største handler finder vi huset på Clara Frijsvej i det centrale Køge, som blev solgt for 5.550.000 kr. Villaen fra 1952 har et boligareal på 100 m², dertil en stor kælder, og den offentlige vurdering ligger på 4.075.000 kr. Lige i hælene følger villaen på Dybbølvej, der med sine 152 m² gik for 4.982.500 kr. og byder på hele to toiletter, en kælder på 119 m² og en grund på 902 m².
En tredje større handel i boligsegmentet er huset på Torndalsvej med hele 187 m² fordelt på otte værelser, som blev handlet for 4.003.438 kr. Huset er fra 1964 og overtages af de nye ejere den 1. juli.
Nye ejere i klassiske familievillaer og rækkehuse
Langs villavejene i Køge blev der blandt andet også handlet på Lotusvej, hvor en villa på 102 m² fra 1961 fik ny ejer for 2.975.000 kr. Også Strandlindevej kunne notere et hussalg for 2.375.000 kr. – her byder boligen på tre værelser og et samlet areal på 86 m². Stenbukvej i Lille Skensved markerer endnu et større salg med en villa på 192 m² til 3.250.000 kr., mens Birkevænget samme sted skifter hænder for 2.747.500 kr. for 117 m².
Bjæverskov har også været på landkortet i denne omgang. På Poppelvej blev et hus solgt for 1.875.000 kr., og på Duehusvej hed prisen 2.202.000 kr. for 91 m². Endelig blev huset på Rosenvænget i Lille Skensved handlet for 2.250.000 kr., mens Tjørnevej i Borup kunne notere et salg for 2.500.000 kr.
Mindre ejerlejligheder på markedet
Også ejerlejlighedsmarkedet har været aktivt i kommunen. Blandt de handlende finder vi en mindre lejlighed på Skovbrynet i Herfølge på blot 29 m², som blev handlet for 895.000 kr. Lejligheden på Boholtevej i Køge, 57 m², blev solgt til 1.525.000 kr., mens lejligheden på Sandmarksbo – 67 m² – fik ny ejer for 1.925.000 kr. og overdrages pr. 1. juni. For lidt større lejligheder blev salgsprisen på Astersvej i Køge 2.845.000 kr. for 73 m².
Variation i kvadratmeterpriser og overtagelsesdatoer
Ugens handler viser stor variation på tværs af boliger og områder. Priserne for de handlende villaer lå i intervallet fra cirka 12.600 kr. til over 38.000 kr. pr. kvadratmeter. Overtagelsesdatoerne spænder fra 1. juni til 1. oktober, hvilket afspejler både fleksibilitet og aftalevilkår i markedet. Blandt nyere boliger er huset på Askevang i Ringsted bemærkelsesværdigt for en kvadratmeterpris på 15.625 kr. for 108 m² med overtagelse i august.
Samlet set har Køge Kommune vist sig som et marked med stor spændvidde, hvor såvel børnefamilier som singler og seniorer har kunnet finde og handle bolig efter behov og ønsker.
- VILLA på Askevang 13, Ringsted, salgspris: 2.750.000 kr., 108m², 15.625 kr/m2, overtagelse: 2025-08-01
- EJERLEJLIGHED på Sandmarksbo 2, 1. sal dør 115, Køge, salgspris: 1.925.000 kr., 67m², 28.731 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Clara Frijsvej 5, Køge, salgspris: 5.550.000 kr., 100m², 38.275 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Strandlindevej 18, Køge, salgspris: 2.375.000 kr., 86m², 26.388 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Lotusvej 1, Køge, salgspris: 2.975.000 kr., 102m², 27.293 kr/m2, overtagelse: 2025-06-15
- VILLA på Dybbølvej 1, Køge, salgspris: 4.982.500 kr., 152m², 24.304 kr/m2, overtagelse: 2025-10-01
- VILLA på Torndalsvej 12, Køge, salgspris: 4.003.438 kr., 187m², 21.070 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- EJERLEJLIGHED på Boholtevej 57, 1. sal tv., Køge, salgspris: 1.525.000 kr., 57m², 26.754 kr/m2, overtagelse: 2025-06-15
- EJERLEJLIGHED på Astersvej 15, 1. sal th., Køge, salgspris: 2.845.000 kr., 73m², 38.972 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Birkevænget 3, Lille Skensved, salgspris: 2.747.500 kr., 117m², 22.520 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- EJERLEJLIGHED på Skovbrynet 3, st. mf., Herfølge, salgspris: 895.000 kr., 29m², 30.862 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Stenbukvej 45, Lille Skensved, salgspris: 3.250.000 kr., 192m², 17.287 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01
- VILLA på Tjørnevej 17, Borup, salgspris: 2.500.000 kr., 117m², 19.531 kr/m2, overtagelse: 2025-07-15
- VILLA på Duehusvej 90, Bjæverskov, salgspris: 2.202.000 kr., 91m², 23.934 kr/m2, overtagelse: 2025-06-01
- VILLA på Rosenvænget 2, Lille Skensved, salgspris: 2.250.000 kr., 124m², 12.569 kr/m2, overtagelse: 2025-08-01
- VILLA på Poppelvej 103, Bjæverskov, salgspris: 1.875.000 kr., 132m², 14.880 kr/m2, overtagelse: 2025-07-01