Stor uge for bolighandler i Køge-området

Se ugens bolighandler i dit område hver uge.

Se ugens bolighandler i dit område hver uge.

Foto: Grafik Sjællandske Nyheder, Louise Nørhave

I løbet af den seneste uge har boligmarkedet i Køge Kommune og de omkringliggende byer været præget af en bred vifte af handler på både huse og lejligheder. Priserne spænder vidt, og både nye og ældre ejendomme har fundet nye ejere.

De største handler og nyere boliger

I Køge centrum blev en moderne ejerlejlighed på Rådhusstræde solgt for 3.900.000 kr. Lejligheden, opført i 2018, byder på 125 m² og er vurderet til 4.300.000 kr. Også på Stormøllevej i Køge er der indgået en bemærkelsesværdig hushandel, hvor en villa bygget i 1937 skiftede hænder for 4.625.000 kr. Huset har et beboet areal på 112 m² og kælder på samme størrelse.

På Duehusvej i Bjæverskov udløste et 134 m² stort hus en salgspris på 3.900.000 kr., mens en villa på Smedevænge i Køge blev handlet for 2.995.000 kr. Her trækker især udnyttet tagetage og klassisk byggestil fra 1947 opmærksomhed med 102 m² boligareal.

Bred vifte af villaer og klassiske parcelhuse

I Lille Skensved er flere handler gennemført. På Drosselvænget gik et hus fra 1974 på 152 m² for 3.150.000 kr., mens et større hus på Antilopevej fra 1972, med 164 m² og kælder, blev overdraget for 2.570.000 kr. Desuden er en ejerlejlighed på Ejbyvej med 123 m² skiftet for 1.800.000 kr.

Ringsted har også budt ind, blandt andet med et hus på Tjørnedalsvej, der blev handlet for 2.200.000 kr. Huset, bygget i 1972, rummer 140 m². På Askevang blev der indgået en aftale om et nyere hus fra 2005, 108 m² og fem værelser, til en pris på 2.750.000 kr.

I Borup er et hus på Bakkegårds Alle solgt for 2.750.000 kr. Ejendommen, opført i 2014, byder på moderne faciliteter og 109 m² boligareal, fordelt på fire værelser og ét toilet.

Lejligheder og mindre huse

På Nørre Boulevard i Køge har en mindre ejerlejlighed på 39 m² skiftet hænder for 1.600.000 kr., hvilket svarer til en vægtet kvadratmeterpris på 41.025 kr. I udkanten af Køge har Vandstjernevej været ramme om endnu en bolighandel, hvor et hus fra 2001 på 108 m² er solgt for 3.175.000 kr.

Til sidst skal også nævnes Granvej i Bjæverskov, hvor et 120 m² stort hus fra 1978 blev solgt for 2.260.000 kr. Huset rummer fire værelser og et klassisk indrettet plan fra opførelsestiden.

  • VILLA på Duehusvej 253, Bjæverskov, salgspris: 3.900.000 kr., 134m², 29.104 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025
  • VILLA på Tjørnedalsvej 32, Ringsted, salgspris: 2.200.000 kr., 140m², 15.492 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
  • VILLA på Stormøllevej 49, Køge, salgspris: 4.625.000 kr., 112m², 29.458 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
  • VILLA på Smedevænge 11, Køge, salgspris: 2.995.000 kr., 102m², 27.227 kr/m2, overtagelse: 22.6.2025
  • EJERLEJLIGHED på Rådhusstræde 2A, 1. sal dør 4, Køge, salgspris: 3.900.000 kr., 125m², 31.200 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
  • VILLA på Granvej 36, Bjæverskov, salgspris: 2.260.000 kr., 120m², 18.225 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025
  • VILLA på Drosselvænget 3, Lille Skensved, salgspris: 3.150.000 kr., 152m², 20.063 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
  • EJERLEJLIGHED på Nørre Boulevard 118, 2. sal mf., Køge, salgspris: 1.600.000 kr., 39m², 41.025 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
  • VILLA på Antilopevej 14, Lille Skensved, salgspris: 2.570.000 kr., 164m², 14.198 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
  • EJERLEJLIGHED på Ejbyvej 59B, 1. sal tv., Lille Skensved, salgspris: 1.800.000 kr., 123m², 14.634 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
  • VILLA på Bakkegårds Alle 38, Borup, salgspris: 2.750.000 kr., 109m², 24.774 kr/m2, overtagelse: 1.9.2025
  • VILLA på Vandstjernevej 59, Køge, salgspris: 3.175.000 kr., 108m², 26.458 kr/m2, overtagelse: 1.7.2025
  • VILLA på Askevang 13, Ringsted, salgspris: 2.750.000 kr., 108m², 15.625 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025

Hvis du gik glip af sidste uges handler, kan du læse dem på vores hjemmeside'.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...