Søndag den 18. april deltog Marie Skammelsen 9 år, fra Nivå Gymnastikforening, i de Danske Mesterskaber i kvindelig idrætgymnastik. Konkurrencen foregik i Kastrups helt nybyggede gymnastikcenter.
Marie har i 2008 og 2009 vundet Landsstigestævnet som en optakt til det rigtige DM. Der var spænding fra start, og trænerne vidste at konkurrencen ville blive hård. Efter de første tre redskaber så det ikke så lyst ud for Maries medaljechancer, men hun formåede at indhente overraskende gode point i disciplinerne basic line og bom.
Dette sikrede hende den samlede sølvmedalje i mangekampen. Marie sikrede sig også en velfortjent sølvmedalje for sin basic line og fik en meget flot guldmedalje, og kan nu kalde sig dansk mester i øvelser på bom.
Det var en meget overrasket Marie der modtog sine medaljer. Nu skal der blot trænes videre i de fem ugentlige træningsdage, så hun kan opretholde sit høje niveau, og forhåbentlig vinde flere medaljer ved Sjællandsmesterskaberne senere på året.