Solen skinnede fra en skyfri himmel, mange elever havde sidste skoledag, og efter mange års tovtrækkeri var multihuset endelig en realitet:
- Vi har kæmpet for at få et multihus i otte år. Særligt det sidste par år har været rigtig hårde, men nu får vi også vores multihus, siger Ida Kjær, der har været frontkvinde i de unges kamp for at få et multihus.
Omkring hende havde hundredevis af unge sat eller lagt sig til rette i eftermiddagssolen for at opleve musikken på årets Multival.
- Sidste år samlede vi 1.000 mennesker, og jeg tror, det bliver mindst det samme i år. Multival er ved at udvikle sig til en rigtig god tradition, som folk går og glæder sig til og snakker om i lang tid i forvejen. Der skal helt sikkert også holdes et Multival til næste år, lover Ida Kjær.