Lys op – lys ned

Centerforeningen fik knapt nok sat lys i træer og kæder i Centrum, før en stor del af det blev revet ned igen.

I fredags blev julelysene tændt i Albertslund Centrum. Træerne fik lys, og de mange nyindkøbte kæder rundt omkring i centret blev tændt, så centret kunne virke rart og juleagtigt indbydende at handle i.

Men allerede i weekenden blev en tredjedel af lyskæderne revet ned og ødelagt.

Hærværksfolk havde åbenbart fundet det morsomt at hoppe op og hive lyskæderne ned i alléen mellem Bytorvet og Stationstorvet. Ligesom kæderne i juletræerne også blev ødelagt.

Centerforeningen havde sidste år sat lyskæderne et par meter oppe ad træerne for at hindre hærværk. Men der kom mange klager over "halve juletræer", så i år prøvede man at lade træerne være fuldt oplyste.

Det så flot ud i fredags, men mandag morgen, da folkene fra HRH, der holder orden i centrum, mødte på job, blev de mødt af et kedeligt syn. Der var ikke så meget andet at gøre end at starte forfra – skifte pærer og kæder ud.

Trist, at det ikke skal være muligt at have et smukt og rart center at færdes i i december.

brie