Et håb om bedre tider for børne med særlige behov

Bettina Bosack Rådhusdammen 74 Albertslund

Efter en nærmere gennemgang og flere tilbagemeldninger er jeg begyndt at tro på, der er et lille lys i mørket for de børn med særlige behov.

Efter flere tilbagemeldninger mellem kommunens kontorer og mig tror jeg nu på at der måske er et håb. Jeg vil derfor rette en særlig tak til en særlig medarbejder på kommunen han har forstået alvoren i det her, og jeg vil derfor her undskylde for min fejltagelse.

Men også rette en tak til ppr-lederen for, at du alligevel er lydhør .

Som sagt tror jeg nu på der er et håb.

Jeg håber at de børn der måske sidder som mine for en ny chance og at forældrene nu bliver hørt.

Kommunerne ligger under sparepres. De laver fejl og det gør vi også ..men den største fejl man kan begå er at man indser sine fejl men ikke gør noget for at ændre dem og det må jeg derfor også gøre.og bør jeg gøre her pga mine læserbreve.

Kommunen arbejder hårdt lige nu på at gøre det bedre og jeg bør tilkendegive deres indsats og da jeg jo har haft diverse indlæg her, bør jeg også her tilkendegive deres indsats her.

Jeg kan se at man fra kommunens side gør meget nu for at hjælpe, selv om de skal spare og kan så kun sige det glæder mig på børnenes vegne.

Jeg er ked af sagen med mine børn er kommet så lang, men jeg er ikke ked af jeg har gjort tydligt opmærksom på, at der er et problem .Så endnu engang jeg tror og håber på at i på kommunen ikke lader det her ske igen og tak for i fik mit lille lys af håb og troen tilbage.