Bil-luksus på anden sal: Her er vi lukkede og eksklusive

Granturismo Cars i Albertslund har specialiseret sig i leasing af luksusbiler, der opbevares under helt særlige forhold

Eksklusive luksusbiler er parkeret på anden sal

Det passer os fint at være lukkede, sådan gemt lidt af vejen, siger Thomas Olkjær, admnistrerende direktør i Granturismo Cars. Foto: fdue.

Man går ikke bare ind hos Granturismo Cars og kigger på de mange lækre biler der står linet op her. Man skal bestille tid i forvejen, og bliver kun lukket ind hvis man har en aftale.

Firmaet ligger blandt en række andre firmaer og kontorer på Roholmsvej i Albertslund. Udefra ligner det ethvert andet industrikvarter.

Men i et af dem befinder sig altså nogle af Danmarks dyreste biler. På anden sal, godt gemt af vejen.

”Vi vil gerne være lidt eksklusive. Så placeringen er strategisk valgt. Det passer os fint at være lukkede, sådan gemt lidt af vejen. Det her område vi ligger i, er fint afgrænset”, siger Thomas Olkjær, administrerende direktør i Granturismo Cars.

Enkelte af bilerne, som Ferrarien her, ligger i millionklassen.

Enkelte til millioner

Den lukkede tilgang til firmaet handler – udover brandet som ”eksklusiv” – selvfølgelig også om, at de kostbare varer kunne friste ”svage sjæle”. Men det at lave aftaler på forhånd betyder også, at der er tid til at tage sig godt af kunderne, forklarer direktøren.

Firmaet har specialiseret sig i leasing af ”Premium”-biler, som ligger i prisklassen fra 400.000 og opefter. Enkelte, blandt andet en Ferrari, ligger i millionklassen. Men der er også Lamborghini og andre kendte ”luksus-mærker”.

Blandt de mest populære mærker er Mercedes, Range Rover, BMW og Audi.

”De tyske premium-mærker er meget efterspurgte”, siger Thomas Olkjær.

Firmaet markedsfører sig gennem både en bil-kanal og en bilbutik. Der satses på flere platforme, hjemmesiden granturismo.dk, en YouTube-kanal med 85.000 følgere, Facebook med 150.000 følgere og TikTok.

Granturisom Cars laver også podcast om biler, og har medvirket på DR, i programserien ”Mit liv med Danmarks dyreste biler”. Hvor en entusiastisk Joachim Stender, der står for firmaets YouTube-kanal, viser alt det flotte krom frem, med prøvekørsler og lignende, og deler ud af sin viden om herlighederne.

”Selv på TikTok har vi en del følgere, men samlet på alle platforme har vi omkring 20 millioner visnings- minutter hver måned”, siger Thomas Olkjær.

Positivt tegn

Firmaet er kommet på Børsens Gazelle-liste. Men det er dog ikke det, der fylder mest i lokalerne på 2. sal:

”Vi går ikke så meget op i det med gazelle. Vi bruger energi på at bygge en god virksomhed”, siger Thomas Olkjær, der tilføjer:

”Men det er da et positivt tegn, som vi er glade for.”

For firmaet har klaret sig godt, trods Coronakrise og finanskrise. Hvor man ellers skulle tro, at det kneb med at få afsat de bekostelige ”Premium”-biler.

”Da vi jo har et lukket showroom, hvor man skal bestille tid for at kunne komme her, betød nedlukningen under Corona ikke noget. Forretningen blomstrede faktisk op i den periode”, siger Thomas Olkjær.

Firmaet satser på flere platforme, som YouTube, hjemmeside, Facebook og TikTok.

"Drengerøve“?

Selv om mange måske forbinder luksusbiler med ”drengerøve”, så passer det image ikke med de typiske kunder:

”Vi har stort set ingen unge som kunder. Det er meget seriøse forretningsfolk og håndværksmestre. De er vel 30-60 år, og er mellemledere, chefer eller selvstændige”, siger direktøren, der tilføjer, at langt de fleste er mænd – der er kun ganske få kvinder i kundekredsen.

Butikken blev stiftet i 2017 af fire virksomhedsejere, der ikke syntes leasingmarkedet var gennemsigtigt nok.

I lokalerne på 2. sal står linet omkring 40 biler op, og der er både benzin, diesel, el og hybrid.

”Vi sælger primært benzinbiler”, siger Thomas Olkjær.

Showroom udgør midten af forretningen, hvor kontorerne er placeret udenom. Der er ni ansatte i Granturismo Cars.