Russisk hackergruppe angriber Norge og truer Nato-chef
Danmark holder også øje med russisk hackergruppe, der er blevet meget aktiv efter invasionen af Ukraine.
Danmark holder også øje med russisk hackergruppe, der er blevet meget aktiv efter invasionen af Ukraine.
I denne uge inviterer Børneulykkesfonden kronisk og langtidssyge børn med på sommercamp. En såkaldt Heltecamp, der har til formål at skabe rum for fællesskab, lege og nye oplevelser.
Der er ti danskere med i årets Tour de France. Det står klart, efter at EF som de sidste har udtaget sit hold.
BOG: Spise-koncernens tidligere hovedkvarter dannede rammen om lancering af Eva Vedels bog ”Hemmeligheden bag Spies-ånden” Nu vil forfatteren give foredrag.
For 11. gang kunne de mange løbeglade i Slagelse Kommune samles om årets NordBo-løb. Det hele løb af stablen tirsdag aften, hvor 600 motionister stod klar ved startfeltet – og bidrog til rekordindsamling til Børnecancer Fonden.
Alle aldersgrupper og niveauer var repræsenteret til årets NordBo-Løb tirsdag aften. Her var både store og små at finde på de forskellige ruter, hvor de samtidig donerede penge til Team Rynkeby Vestsjælland.
Tirsdag åbnede 29er EM på Rungsted Havn med et brag.
UDSYN: Delegation fra Balkan besøgte Ringsted Kommune for bl.a. at blive klogere på, hvordan en dansk kommune fungerer.
Yderligere to personer i Danmark er smittet med abekopper. Den ene menes at være smittet uden rejseaktivitet.